Sri Lanka – Kilka ciekawostek

Sri Lanka – Kilka ciekawostek

Cześć!

Sri Lanka była pierwszym pozaeuropejskim krajem, który wspólnie odwiedziliśmy. Krajem, który zrobił na nas nie małe wrażenie i do którego postanowiliśmy kiedyś wrócić, gdyż nasza pierwsza wizyta była zdecydowanie zbyt krótka. Mimo to zdążyliśmy się o nim co nie co dowiedzieć. W związku z tym  chcemy wam przedstawić kilka liczb i ciekawostek o tej niewielkiej acz niezwykle interesującej wyspie!

1. Na początek prawdziwa bomba, która może wielu zaskoczyć. Stolicą Sri Lanki NIE JEST Colombo! Oficjalna stolica tego Kraju to Sri Dźajawardanapura Kotte.

2. Wcześniej Sri Lanka znana była pod nazwą Cejlon. Dopiero w 1972 przyjęto aktualną nazwę.

3. Sri Lanka jest nazywana „Łzą Indii” ze względu na swój kształt i położenie geograficzne względem Indii.

4. Sri Lanka do lutego 1948 roku była kolonią brytyjską, wobec czego bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim. Widnieje on nawet jako oficjalny język pomocniczy.

5. Terytorium tego kraju jest ok. 5 razy mniejsze od terytorium Polski, przy czym liczba ludności jest tylko 2 razy mniejsza.

6. Najwyższy szczyt Sri Lanki to Pidurutalagala – osiąga on wysokość 2524 m. n.p.m.

7. Na Sri Lance nie da się kupić alkoholu podczas pełni księżyca. W pozostałych dniach roku można to zrobić bez najmniejszych problemów ale tylko w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach, które są stosunkowo dobrze ukryte.

8. Nowy Rok jest obchodzony w kwietniu! Jest świętowany bardzo hucznie a clou programu to wielka bitwa na poduszki!

9. 70% mieszkańców wyspy to wyznawcy Buddyzmu.

10. Na Sri Lance je się palcami prawej dłoni. Sztućce otrzymamy tylko w miejscach nastawionych na turystów.

11. Dla nas pieniądze Sri Lanki były najładniejszymi jakimi przyszło się nam posługiwać. Po za tym banknoty jest bardzo trudno podrzeć!

12. Wywożenie lokalnej waluty z kraju jest prawnie zabronione.

13. Najpopularniejszym sportem na Sri Lance jest Krykiet!

14. Kiedy jedziemy autobusem lub pociągiem bilety często są sprawdzane dopiero kiedy wysiadamy.

15. Lotnisko Bandaranaike jest jedynym międzynarodowym lotniskiem na Sri Lance.

16. Lecąc na Sri Lankę należy wyrobić wizę i to jeszcze przed wylotem. Nie ma możliwości wyrobienia dokumentu na granicy. Wiza jest ważna przez 6 miesięcy od daty wydania. Umożliwia jednorazowy wjazd i pobyt nie dłuży niż 30 dni.

17. Średnia prędkość transportu publicznego na Sri Lance to ok. 30-40 km/h a stan techniczny pojazdów pozostawia nie raz sporo do życzenia 🙂

18. Najpopularniejszym miejskim środkiem transportu są oczywiście Tuk-Tuki.

19. Mężczyzna w długich włosach, może być postrzegany jako narkoman. Dlatego nie spotkacie rdzennego mieszkańca płci męskiej w takiej fryzurze. Stereotypowe myślenie, ale co kraj to obyczaj 🙂

20. Na początku 2019 roku Rząd Sri Lanki przywrócił karę śmierci za przestępstwa związane z narkotykami! Nie długo później odbyły się pierwsze egzekucje.

21. Na Sri Lankę najlepiej wybrać się w okresie od stycznia do kwietnia. Właśnie wtedy na wyspie jest najlepsza pogoda i najwyższe temperatury. 

22. Sri Lanka jest znana przede wszystkim z herbaty. Pochodząca stamtąd czarna herbata jest uznawana za najlepszą świecie.

23. Wcześniej Sri Lanka słynęła również z plantacji kawy, jednak te (w wyniku rdzy kawowej – grzyb atakujący uprawy) uległy w większości zniszczeniu.

24. Na Sri Lance dominują gniazdka typu G (takie same jak w Anglii). Wybierając się tam nie zapomnijcie zabrać ze sobą adaptera.

25. Flaga Sri Lanki jest uznawana za najstarszą na świecie. Dodatkowo jest jedyną, która symbolizuje aż trzy różne religie.

26. Prawie żaden rdzenny mieszkaniec Sri Lanki nie pali papierosów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest cena ich zakupu. Papierosy kosztują tutaj od 18 do 25 zł, co przy tamtejszych zarobkach jest ceną zaporową. W sumie to i lepiej! Wychodzi im na zdrowie 🙂

Jeśli sami znacie jeszcze jakieś informacje lub ciekawostki o Sri Lance, które warto znać, podzielcie się nimi w komentarzu 🙂

Dodaj komentarz