6 miejsc, które warto odwiedzić w Sauerlandzie

6 miejsc, które warto odwiedzić w Sauerlandzie

Cześć!

Sauerland to region w zachodnich Niemczech, znany głównie ze swojej malowniczej przyrody, górskich terenów oraz licznych atrakcji turystycznych. Położony w stanach Nadrenia Północna-Westfalia i Hesja, Sauerland przyciąga turystów przez cały rok.

Jedną z głównych cech tego regionu są góry, które oferują doskonałe warunki do uprawiania różnych form aktywności na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki, narciarstwo, snowboarding czy jazda na rowerze górskim.

Sauerland to oczywiście dużo więcej niż góry. Poniżej przestawiam wam listę miejsc, dla których warto odwiedzić ten malowniczy region.

BRUCHHAUSER STEINE

Zestawienia nie mogło oczywiście otwierać nic innego jak Bruchhauser Steine, które są wizytówką Sauerlandu. To zespół imponujących naturalnych formacji skalnych. Te unikalne skały wyróżniają się swoim charakterystycznym kształtem i historią geologiczną.

Skalne formacje w Bruchhauser Steine osiągają wysokość do 92 metrów względem powierzchni terenu i są pozostałością po starożytnych formacjach wulkanicznych, stanowiąc istotny element krajobrazu regionu.

Na jednej ze skał wytyczono drogę, którą możemy dostać się na samą górę. Według mnie, nie ma lepszego punktu widokowego w całym Sauerlandzie.

Poza swoim znaczeniem geologicznym, Bruchhauser Steine są również ważnym miejscem archeologicznym i historycznym. Niektóre z pozostałości obecności człowieka w tym miejscu datuje się nawet na 500 lat przed Chrystusem.

Więcej szczegółów o Bruchhauser Steine znajdziecie tutaj.

LANGENBERG I LASY NA JEGO ZBOCZACH

Langenberg to najwyższy szczyt Sauerlandu oraz całej Nadrenii Północnej-Westfalii. To wzniesienie, mierzące raptem 843 m n.p.m., może nie oferuje zapierających dech w piersiach widoków, ale znajdujące się na jego szczycie i zboczach lasy potrafią pochłonąć bez reszty. Szczególnie wiosną i latem, kiedy kwiaty i krzewy kwitną, a roślinność jest soczyście i wręcz nieprzyzwoicie zielona. Można się poczuć jak w bajce 🙂

W lasach, pośród których skrywa się Langenberg, zostało wytyczonych również mnóstwo szlaków, zwłaszcza rowerowych, co stwarza możliwość dużej mobilności i odwiedzenia wielu miejsc w ciągu jednego dnia. Infrastruktura również jest na wysokim poziomie. Po drodze napotkamy wiele ławek, stolików, altanek, a nawet hamaków 🙂

Więcej o Langenberg możecie przeczytać tutaj.

OLSBERG

To niepozorne, mierzące zaledwie 703 m n.p.m. wzniesienie, uważam za jeden z ciekawszych szczytów w Sauerlandzie. Co prawda wejście na Olsberg nie odbywa się w tak cudnych okolicznościach przyrody jak na wspomnianym wyżej Langenberg, i jest dosyć monotonne, to jednak bycie na górze daje poczucie przebywania na dużo wyższej wysokości niż ma to faktycznie miejsce.

O widokach, jakich doświadczymy ze szczytu, nie muszę nawet wspominać. Zaraz po Bruchhauser Steine, które leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Olsberg, jest to jeden z lepszych punktów widokowych w okolicy.

ETTELSBERG

Długo zastanawiałem się, czy umieścić Ettelsberg w tym zestawieniu, ale uznałem, że szczyt sam w sobie jest w porządku, więc postanowiłem go nie skreślać z powodu pewnej knajpki położonej niedaleko.

Ettelsberg to góra znajdująca się w pobliżu miasta Willingen. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać bardziej rozległe widoki na okolicę niż z samego szczytu. Sama wieża pełni też rolę ścianki wspinaczkowej.

W okolicy góry Ettelsberg znajduje się również wiele szlaków turystycznych, które są popularne wśród miłośników pieszych wędrówek i narciarstwa biegowego zimą. Góra ta jest także popularnym ośrodkiem narciarskim, oferującym różnorodne trasy narciarskie i inne atrakcje zimowe dla turystów i mieszkańców, ale są to raczej nartostrady dla początkujących.

Ponadto, Ettelsberg jest również znany z obiektu Siggis Hütte, położonego kilkadziesiąt metrów od szczytu, gdzie można skosztować lokalnego piwa i coś zjeść. Niestety, jest to także największym utrapieniem i skazą tego miejsca. Nie polecam odwiedzin w tym przybytku. Panuje tam tragiczna atmosfera, muzyka, również na zewnątrz, jest głośniejsza niż w niejednej dyskotece, a gwar i tłumy nawalonych, dosłownie nawalonych ludzi, wałęsających się po okolicy, trochę psują klimat. Moja rada to wejść na Ettelsberg, delektować się widokami, obejść znajdujący się na szczycie zbiornik wodny i uciekać z powrotem na szlak.

JEZIORO DIMELSKIE

Jezioro Dimelskie (Diemelsee) jest jednym z mniejszych jezior w Sauerlandzie. To sztuczny zbiornik wodny powstały poprzez spiętrzenie rzeki Diemel i jest często odwiedzany przez turystów, a przede wszystkim miłośników sportów wodnych i aktywnego wypoczynku. Jest popularnym celem destynacji dla wędkarzy, kajakarzy i żeglarzy. Istnieje nawet możliwość nurkowania.

Wokół jeziora znajdują się również ścieżki spacerowe i rowerowe. Osobiście polecam wybrać się na pobliski Eisenberg, u podnóży którego leży jezioro. Trasa nie jest wymagająca technicznie ani kondycyjnie, a znajdujące się na szlaku punkty widokowe oraz sam szczyt są warte odwiedzenia.

UMWELTMAHNMAL FEUEREICHE (Pomnik ognistego dębu)

Pomnik Ognistego Dębu (niem. Feuereiche) w Sauerlandzie to symboliczny pomnik, który upamiętnia postępującą industrializację, której następstwem była powolna degradacja środowiska. Jest to pomnik w postaci drewnianego słupa, na którym wyrzeźbiono elementy ukazujące rozwój przemysłu przeplatane z elementami ukazującymi umierające środowisko.

Rzeźba jest zwieńczona koroną z tytanowych blach, które po zachodzie słońca odbijają światło, wywołując efekt płonięcia, co ma przypominać fabryczny komin, z którego wydobywają się płomienie.

Poza znaczeniem historycznym, jest to również świetne miejsce na rozpoczęcie wędrówki – jedno z lepszych. Spotyka się tutaj wiele szlaków pieszych i rowerowych, które rozchodzą się w dosłownie wszystkich kierunkach.

Tak oto prezentuje się moja prywatna lista miejsc, które warto odwiedzić w Sauerlandzie. Oczywiście, jest ich dużo więcej, dlatego w przyszłości, wraz z moimi kolejnymi wędrówkami po tym rejonie, z pewnością powstanie druga część tego zestawienia.

Na razie to wszystko! Do zobaczenia!

Dodaj komentarz