Wurzburg – jedno z najpiękniejszych miast Bawarii

Wurzburg – jedno z najpiękniejszych miast Bawarii

Cześć!

Opuszczając Norymbergę i kierując się w stronę w domu, kończąc tym samym nasz świąteczny wypad, na naszej drodze stanął Würzburg. Słyszeliśmy mnóstwo dobrego na jego temat, więc skoro nadarzyła się okazja, postanowiliśmy to zweryfikować.

Jak się okazało, to niewielkie, liczące niespełna 130 000 mieszkańców miasto, przerosło nasze oczekiwania.

Würzburg, położony na Menem, to urokliwe miasto w północnej części Bawarii. Słynie z architektury, historycznego dziedzictwa, krajobrazów oraz wina. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata – dosłownie. Miasto wywarło na nas tak duże wrażenie, że jesteśmy gotowi zaryzykować stwierdzenie, że jest w stanie konkurować (nie ujmując) z czeską Pragą, w której byliśmy dwa dni wcześniej – również po raz pierwszy.

Poniżej znajdziecie kilka najważniejszych rzeczy i miejsc w Würzburgu, które są wg. nas i nie tylko nas, wręcz obowiązkowe do zobaczenia, a przynajmniej warte uwagi.

REZYDENCJA W WÜRZBURGU (Würzburger Residenz):

Oczywiście nic innego nie mogło otwierać tej listy. To monumentalne arcydzieło barokowej architektury, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego nie da się objąć wzrokiem a co dopiero obiektywem aparatu. Rezydencja w Würzburgu to zespół pałacowy, w którym można podziwiać bogactwo zdobień, rzeźb i fresków. Sale balowe, ogrody i kaplica są niezwykle imponujące.

To pierwsza budowla, która od bardzo, bardzo dawna wywarła na mnie tak wielkie wrażenie, że nie mogłem oderwać od niej wzroku. Skończyło się na tym, że ustaliliśmy z Karoliną miejsce spotkania i ona poszła dalej, a ja zostałem wpatrując się w oblicze Rezydencji jeszcze dobre kilkanaście minut…

KATEDRA W WÜRZBURGU (Würzburger Dom)

Gotycka katedra w Würzburgu, albo Katedra św. Kiliana – siedziba biskupa diecezji würzburskiej, pochodząca z XI wieku, jest ważnym miejscem kultu religijnego. Jest czwartym pod względem wielkości romańskim kościołem Niemiec. Kościół ma dwie wieże i jest trójnawową bazyliką, która dominuje nad centrum miasta.

Warto zwrócić uwagę na jej imponującą fasadę, wnętrze pełne detali, unikalny kaplicowy ołtarz Riemenschneidera, kaplicę zbudowaną przez Balthasara Neumanna oraz groby biskupie.

KAPLICA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY (Marienkapelle)

Marienkapelle w Würzburgu to leżąca w centrum miasta kaplica. Jest to średniowieczna świątynia, której historia sięga XIII wieku. Początkowo była to romańska kaplica, ale w późniejszych latach przeszła różne przebudowy i rozbudowy, przyjmując styl gotycki.

Znajdujący się wewnątrz ołtarz jest głównym powodem odwiedzin turystów. Zawiera on liczne rzeźby, przedstawiające sceny biblijne oraz postacie świętych.

Marienkapelle nie tylko pełni funkcję sakralną i turystyczną, ale także ma znaczenie kulturowe dla miasta Würzburg. Stanowi ważny element historii i dziedzictwa tego regionu.

BIBLIOTEKA MIEJSKA (Stadtbücherei Würzburg)

Znajdująca się w samym centrum miasta Biblioteka Miejska przyciąga turystów przede wszystkim swoimi bogatymi zdobieniami z mnóstwem detali. Znajdziecie tam również punkt informacji turystycznej.

Jest to również miejsce organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak spotkania autorskie, wystawy czy czytelnicze kluby dyskusyjne. Książkę również można wypożyczyć 🙂

HISTORYCZNY RATUSZ MIASTA (Historisches Rathaus)

Zbudowany w XVI wieku, reprezentujący późnogotycki styl, z elementami renesansowymi ratusz, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Posiada wysoką wieżę, która stanowi najbardziej rozpoznawalny element fasady. Wieża pełniła nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także rolę obserwacyjną.

W ratuszu znajduje się również zabytkowy zegar astronomiczny, który jest jednym z najstarszych tego typu zegarów w Niemczech. Przestawia kolejne dni tygodnia i fazy księżyca. Wyposażony został w kilka ruchomych elementów, takie jak np. figurki symbolizujące różne aspekty życia.

Wewnątrz ratusza znajdziemy pięknie zdobione sale reprezentacyjne, które były używane do ważnych ceremonii i spotkań. Natomiast w jego piwnicach znajduje się aktualnie restauracja – jak chyba już każdym ratuszu w Europie 🙂

STARY MOST NA RZECE MAIN (Alte Mainbrücke)

Pierwszy most na tym miejscu został zbudowany w latach 1133–1342, a obecny most pochodzi z XVI wieku. Alte Mainbrücke jest znany z serii rzeźb świętych, które zdobią balustrady mostu. Te rzeźby zostały dodane w XVIII wieku i przedstawiają świętych, biskupów i inne postacie religijne.

Spacer po moście oferuje piękne widoki na starą część miasta oraz na zamek Marienberg, który góruje nad Würzburgiem. To popularne miejsce do spacerów i fotografowania.

Na moście znajduje się także barokowa kaplica poświęcona świętemu Janowi Nepomucenowi, która została zbudowana w 1730 roku.

Most miał duże znaczenie duchowe dla mieszkańców, ponieważ prowadził do sanktuarium w Käppele. W przeszłości wierni przechodzili przez most w procesji modlitewnej.

TWIERDZA MARIENBERG (Festung Marienberg)

Położona na wzgórzu, Twierdza Marienberg została wzniesiona w VIII wieku jako warownia. W XII wieku stała się siedzibą biskupów Würzburga. W Kolejnych stuleciach rozbudowywana z myślą o umocnieniu obronności. W latach 1618-1648 była wielokrotnie oblegana i zdobywana przez różne armie, np. Szwedów w 1631 roku.

Twierdza Marienberg znana jest ze swojej imponującej architektury, obejmującej wiele różnych stylów. W obrębie kompleksu znajdują się m. in. romański kościół, gotycka kaplica, renesansowy pałac biskupi oraz barokowe fortyfikacje.

Obecnie twierdza jest otwarta dla zwiedzających i pełni rolę muzeum. Na jej terenie znajdują się kolekcje związane z historią regionu, a także eksponaty powiązane z życiem biskupów. Marienberg jest obecnie bardzo ważnym miejscem historycznym Würzburga oraz całej Bawarii.

PUNKT WIDOKOWY PRZY TWIERDZY MARIENBERG (Aussichtspunkt Festung Marienberg)

Znajdujący się, w pobliżu wejścia do Twierdzy Marienberg, punkt widokowy oferuje świetny widok na panoramę miasta. Przy dobrej pogodzie bez problemu jesteśmy wstanie dostrzec wszystkie najbardziej znane obiekty w mieście.

WINNE REGIONY WOKÓŁ WÜRZBURGA

Sami byliśmy tym trochę zaskoczeni, ale Würzburg jest otoczony malowniczymi winnicami, a region ten jest znany z produkcji wyśmienitych win, zwłaszcza odmiany Silvaner.

Polecamy wybrać się do jednej z winnic, aby spróbować lokalnych trunków. Zostaniecie zresztą zachęceni do tego przez samo miasto, które promuje swoje wyroby. Przechodząc przez Stary Most na rzece Main ciężko jest zobaczyć kogoś bez kieliszka zawierającego trochę lokalnego wina 🙂

MIASTO SAMO W SOBIE

Trochę dziwna propozycja, ale warto przejść się po mieście nawet poza miejscami, do któych idą wszyscy. Würzburg jest miastem tak bogatym w architekturę, że poruszając się poza centrum, co chwilę trafiamy na obiekty, przy których się zatrzymamy choćby na chwilę, aby je dokładniej obejrzeć. Nawet jeśli nie są udostępnione dla zwiedzających i nie pełnią żadnej innej publicznej funkcji. Również mnogość małych i bocznych uliczek, przepełnionych klimatem i spokojem sprawia, że w mieście chce po prostu spędzać czas.

Würzburg to miasto pełne kontrastów, gdzie nowoczesność współgra z bogatą historią. Jak wspomniałem wyżej, uważamy, że Würzburg może spokojnie konkurować z czeską Pragą. Dodatkowo, nie jest tak mocno szturmowany przez zastępy turystów jak stolica naszych południowych sąsiadów, co pozwala całkiem spokojnie, bez stresu i stania w długich kolejkach spędzać czas.

Uważamy, że do miasta spokojnie można się wybrać na dłużej niż jeden dzień. Nudzić się nie będziecie 🙂

Na razie to tyle. Cześć!

Dodaj komentarz