Cześć!
Opuszczając Czechy, po naszej świątecznej wizycie w Pradze, wracaliśmy do domu przez niemiecką Bawarię – jeden z najpiękniejszych i najciekawszych rejów Niemiec. Postanowiliśmy więc skorzystać z okazji i odwiedzić Norymbergę.
To miasto w południowej części Niemiec, jest miejscem bogatym w historię, kulturę i architekturę. Znane ze swojego średniowiecznego dziedzictwa, pełnego zabytków i fascynujących miejsc, Norymberga przyciąga całkiem sporo turystów z Europy a nawet i świata. Poniżej przedstawiamy wam kilka miejsc, które warto zobaczyć w tym całkiem urokliwym mieście.
STARE MIASTO
Stare Miasto Norymbergi to urokliwa część miasta, gdzie momentami można się poczuć jak w średniowieczu. Znajduje się tutaj mnóstwo pięknie zachowanych kamienic, wąskich uliczek i rynków, z których najbardziej znanym jest rynek główny (Hauptmarkt), gdzie odbywa się co roku jarmark świąteczny.
KOŚCIÓŁ ŚW. WAWRZYŃCA
Ten pochodzący z XIII wieku kościół zachwyca przede wszystkim swoją gotycką architekturą. Warto odwiedzić go nie tylko ze względu na piękno budowli, ale także ze względu na unikalne dzieła sztuki, takie jak tryptyk Wit Stwosza. Dzięki swoim gabarytom jest widoczny z wielu miejsc w starym mieście. Wstęp do kościoła jest bezpłatny.
BIEGOWA WIEŻA OBRONNA
Sama wieża powstała prawdopodobnie około 1250 roku, natomiast dwie górne kondygnacje i filary wzmacniające dobudowano dopiero w 1508 roku. Wraz z Wieżą Białą i Wieżą Długową – również warte zobaczenia, jest jedną z niewielu pozostałych wież z epoki w Norymberdze. Kiedy miasto nie było już siedzibą cesarza, zaplanowano rozbiórkę, której nie zrealizowano ze względu na opór mieszkańców. Obok wieży nadal widać krótki fragment starych murów miejskich. Jej nazwa pochodzi od znajdującej się obok bramy – Laufer Tor.
RATUSZ MIEJSKI
Stary Ratusz to historyczna budowla, która znajduje się na głównym placu miasta. Ratusz ten jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych Norymbergi i pełnił niegdyś funkcję miejskiego centrum administracyjnego. Oryginalny budynek został zbudowany w XIV wieku, jednak podczas wielu wieków był poddawany różnym przebudowom i rozbudowom.
W XIX wieku ratusz został odrestaurowany i przywrócono mu renesansową fasadę. Jednak podczas II wojny światowej budynek uległ znacznym zniszczeniom, zwłaszcza w wyniku bombardowań w 1945 roku. Po wojnie przeprowadzono prace rekonstrukcyjne, przywracając ratusz do jego dawnej świetności. Dzisiaj jest ważnym punktem turystycznym a jego okolice są centralnym miejscem wielu wydarzeń i festiwali.
PIĘKNA STUDNIA
Piękna Studnia w Norymberdze to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł architektonicznych na głównym placu miasta. Jest jednym z symboli miasta i stanowi ważny element krajobrazu tego historycznego obszaru. Została wzniesiona między 1385 a 1396 rokiem, ma formę wysokiego, 18-metrowego stożka, ozdobionego licznymi rzeźbami i detalami. Na szczycie studni znajduje się figura cesarza Karola IV. Rzeźby na Studni reprezentują różne postacie, w tym proroków, świętych, filozofów i postacie z mitologii.
Legendy związane z Piękną Studnią głoszą, że ta zapewni szczęście tym, którzy obrócą pierścień umieszczony na poręczy. Jednakże, aby dotrzeć do pierścienia, trzeba pokonać kilka przeszkód, co stanowi pewne wyzwanie.
KOŚCIÓŁ MARIACKI
Kościół Mariacki w Norymberdze, to gotycki kościół katolicki położony w samym sercu starego miasta. Budowla ta jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych w mieście. Kościół został wzniesiony w latach 1352-1362.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kościoła jest jego potężna fasada. Wnętrze również prezentuje piękno gotyckiej architektury, z licznymi kaplicami, ołtarzami i innymi dziełami sztuki. W czasie II wojny światowej kościół został znacznie uszkodzony, ale po wojnie przeszedł gruntowną rekonstrukcję.
MOSTY NAD RZEKĄ PEGNITZ
Tych nie brakuje na starym mieście. Widoczny na zdjęciu Fleischbrücke, czyli Most Mięsny, jest jednym z wielu zabytkowych mostów w Norymberdze i charakterystycznych punktem miasta.
Fleischbrücke został zbudowany w stylu gotyckim w latach 1596–1598, zastępując wcześniejszy most drewniany. Nazwa „Fleischbrücke” (Most Mięsny) nawiązuje do czasów, gdy na pobliskim placu handlowano mięsem. Most ten był ważnym szlakiem handlowym i komunikacyjnym, łączącym różne części miasta. Do najpopularniejszych mostów w mieście należą jeszcze Most Maxa, Most Karoliny, Most Poboru Opłat oraz mający przeszłość związaną z egzekucjami Most Wisielca.
Mosty te nie tylko pełnią funkcje praktyczne, umożliwiając przemieszczanie się po mieście, ale również dodają uroku krajobrazowi Norymbergi. Ich różnorodne style architektoniczne i piękno sprawiają, że są chętnie odwiedzane przez turystów.
STATEK GŁUPCÓW
Ta nietypowa i pełna humoru fontanna przedstawia sceny znanego średniowiecznego poematu „Narrenschiff” autorstwa Sebastiana Branta, który opowiada o podróży statku pełnego szalonych postaci i ich dziwacznych zachowań.
Fontanna jest wykonana z brązu i przedstawia różne postacie, które w średniowiecznym poemacie reprezentują wady i ekscentryczności ludzkie. Cała kompozycja przykuwa uwagę ze względu na swój niekonwencjonalny charakter i oryginalność.
Ta konkretna fontanna stanowi ciekawą atrakcję dla mieszkańców i turystów, którzy chętnie zatrzymują się, aby obejrzeć i zrozumieć przekaz artystyczny tej nietypowej rzeźby. My też musieliśmy zatrzymać się przy niej na dłużej.
ŚPIĄCY NOSOROŻEC
Śpiący Nosorożec w Norymberdze to znana rzeźba, która jest często odwiedzana przez mieszkańców i turystów, o której nie za bardzo wiemy co myśleć. Wydaje się trochę kontrowersyjna ponieważ wg. nas bardziej przypomina martwe niż śpiące zwierze. Nie zmienia to jednak faktu, że stał on się swoistym symbolem miasta i często jest wykorzystywany w reklamach i materiałach promocyjnych.
W Norymberdze spędziliśmy raptem jeden dzień, ale to wystarczyło by nas do siebie przekonała. Okazała się interesującym, bogatym w historię i kulturę, a jednocześnie pulsującym życiem miastem. Nie udało nam się oczywiście zobaczyć wszystkiego co jest warte zobaczenia, ale chętnie wybierzemy się tam ponownie. Wtedy z pewnością poszerzymy, lub sporządzimy kolejną listę miejsc, które warto zobaczyć w bawarskiej Norymberdze.
Na razie to tyle. Cześć!