3 najciekawsze szczyty Sauerlandu

3 najciekawsze szczyty Sauerlandu

Cześć!

Trochę już się po Sauerlandzie nachodziłem. Mimo, że jest to obszar zdecydowanie wyżynny, znajdzie się tutaj kilka przyjemnych szczytów, które mają coś ciekawego do zaoferowania, chociaż nie ma ich zbyt wiele. Wybrałem 3, według mnie, najciekawsze. Postanowiłem zrobić taki zbiorczy wpis, ponieważ poza szczytem Langenberg, żaden tak naprawdę nie zasługuje na osobny post.

Bez zbędnego wstępu, przejdę do pierwszego z nich.

EISENBERG

Eisenberg, w tłumaczeniu Żelazna Góra, to jeden z wyższych szczytów w Sauerlandu, osiągający wysokość 594,6 m n.p.m. Na szczyt możemy dostać się tylko i wyłącznie za pomocą pieszych szlaków turystycznych, co w Sauerlandzie wcale nie jest takie oczywiste, a samo wejście jest jednym z niewielu typowo górskich podejść w okolicy. Co prawda, przez większość czasu poruszamy się dobrze przygotowanymi drogami leśnymi, ale cały czas nabieramy wysokości. U podnóża góry znajduje się bardzo znane Diemelsee – Jezioro Dimelskie.

Szczyt nie oferuje prawie żadnych widoków, ponieważ jest mocno zalesiony, z wyjątkiem zimy, kiedy drzewa nie mają liści. Wtedy, pomiędzy pniami, jesteśmy w stanie dostrzec choćby wspomniane wyżej jezioro.

Powyższą wadę jednak niwelują położone w pobliżu punkty widokowe St. Muffert oraz Diemeltalsperre. Również podczas podejścia możemy liczyć na całkiem przyjemne widoki.

Na jego zboczach znajdują się stare kamienie graniczne wyznaczające granicę między landami NRW oraz Hesją.

OLSBERG

Olsberg to drugi co do wysokości szczyt w tym zestawieniu, mierzący 703 m n.p.m. zapewnia jeden z lepszych widoków, jakich można doświadczyć w Sauerlandzie. Pomimo tego, że szczyt jest częściowo zalesiony, roztacza się stąd świetny widok na położone u podnóża góry miasto Olsberg oraz rozciągające się okoliczne tereny i szczyty. Przy sprzyjającej pogodzie da się dostrzec sąsiadujące ze szczytem Bruchhauser Steine, o których szerzej opisałem tutaj.

Wejście na szczyt nie jest trudne technicznie ani wymagające kondycyjnie. Poza początkowym, asfaltowym odcinkiem, idziemy praktycznie cały czas po płaskim terenie. Kilkaset metrów przed szczytem znajduje się przekaźnik radiowy, do którego można podejść i obejrzeć z bliska. Końcowy odcinek szlaku stanowi wąska ścieżka pośród gęstych drzew i krzewów

Sam szczyt może okazać się zaskakujący dzięki znajdującym się na górze formacjom skalnym, które dają poczucie przebywania na dużo wyższym wzniesieniu niż faktycznie ma to miejsce. Oprócz skał znajdziemy tu również krzyż oraz bujany leżak, dla zmęczonych wędrówką. 🙂

LANGENBERG

Ostatni w tym zestawieniu to oczywiście Langenberg, najwyższy szczyt Sauerlandu jak i całego NRW. Nie uświadczymy tutaj widoków jak na dwóch powyższych szczytach. Atutem tego miejsca jest otaczający go las, zdecydowanie jeden z najlepszych, przez który miałem okazję wędrować. Polecam wybrać się tutaj szczególnie latem lub wiosną, kiedy wszystko jest zielone, a kwiaty i krzewy kwitną.

Przebiegający przez szczyt szlak pieszy pokrywa się z rowerowym, co daje dodatkowe możliwości poruszania się po okolicy. Przyznajcie sami, na niewiele szczytów zostało przewidziane dostanie się za pomocą roweru. Co ciekawe, Sauerland dużo bardziej stawia na rowerzystów niż piechurów. Dla ciekawskich, Langenberg szerzej opisałem tutaj tutaj.

W okolicy szczytu znajduje się również wiele ciekawych miejsc, jak choćby Richtplatz czy historyczne kamienie graniczne. Dla osób lubiących długie, np. 20-kilometrowe wędrówki, Langenberg jest świetnym miejscem startu. Startując z pod szczytu można dotrzeć do wielu wartych odwiedzenia miejsc, choćby takich jak oddalone o około 8 kilometrów Bruchhauser Steine, a następnie wrócić przez Strüker Stein z powrotem.

Tak oto prezentuje się moja prywatna lista 3 najciekawszych, szczytów w Sauerlandzie. Bardzo dużym atutem powyższych miejscówek jest niewielka ilość ludzi, których napotykamy podczas wędrówki, co gwarantuje duży spokój oraz swobodę. Nawet w weekendy i dni wolne od pracy, miejsca te nie są oblegane przez ludzi.

Jeżeli już odwiedziliście ten region i uważacie, że są inne, ciekawsze według was, szczyty w Sauerlandzie, podzielcie się tym. Chętnie poznam wasze opinie.

Na razie to tyle. Cześć!

Dodaj komentarz